
Stonegate II Power Swivel Gliding Recliner with Power Headrest
$3,071.00 Original price was: $3,071.00.$1,988.99Current price is: $1,988.99.

Prodigy II Power Swivel Gliding Recliner with Power Headrest
$4,033.00 Original price was: $4,033.00.$2,618.99Current price is: $2,618.99.
Cairo Power Wall Hugger Recliner with Power Headrest
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Cairo is a motion collection designed for small spaces. Enjoy endless support and relaxation in a clean and contemporary silhouette featuring unique squared bucket seats – all packaged within a smaller footprint suited to urban living.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Catrin Grecian Linen |
| Depth | 39.00 |
| Displayed Covers | Catrin Grecian Linen,Valencia Pewter,Burleson Meadow,Solana Cocoa |
| Features | Hidden plastic glides integrated into the base |
| Features | Single and double needle top stitching for luxurious tailoring (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.30 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 39 × 33.7 × 40.3 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cairo |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Gemini – Heather Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 35 × 31.5 × 42.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Beige |
| Features | Fabric, Manual Recline, Swivel |
| Style | Transitional |
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.