Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Leather lay‑flat power recliner with split pub back, power lumbar, and an extended footrest for full‑length comfort. Built‑in USB ports add everyday convenience.
"*" indicates required fields
Claim some cushy comfort for yourself with the contemporary Parsons Leather Lay Flat Power Recliner. Sporting a split pub back, this leather chair personifies quintessential reclining style. You’ll rest easy thanks to the Parson’s power lumbar feature and lay-flat mechanism with extended footrest. The Parsons Collection is available in two leather/vinyl options, designed so you can enjoy the luxury of leather seating with vinyl match for outside arms and back. Use the built-in USB ports to recharge your devices as you do the same.
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Parsons Flax |
| Style | Contemporary |
| Collection | Parsons |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Parsons Leather Power Reclining Sectional
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.