

Parsons Leather Power Reclining Sofa
Power reclining sofa with two lay‑flat recliners, lumbar support, and adjustable headrests. Integrated USB charging; leather seating with vinyl match on outside arms and back.
"*" indicates required fields
Recline your way to ultimate end-of-day ease in our Parson’s Power Reclining Sofa. With two lay-flat recliners in the three-cushion sofa, there’s even room to share your well-padded landing pad graciously. The classic split pub back design includes lumbar support and an adjustable headrest. The integrated power switch also offers a USB port to charge your device while you’re recharging. The Parsons Collection is available in two leather/vinyl options, designed so you can enjoy the reactive comfort of leather seating with a vinyl match for outside arms and back.
| Weight | 308 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 41.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Parsons Flax |
| Style | Contemporary |
| Collection | Parsons |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Parsons Leather Power Reclining Loveseat
Parsons Leather Power Reclining Sectional
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.