
Rio Leather Reclining Sofa
"*" indicates required fields
Keep the whole family comfortable and enjoy the luxury of leather with the Rio Reclining Sofa. While sitting together to watch a movie or the big game, everyone can enjoy the support of divided back cushions which bolster your neck, back and lower lumbar as you unwind. To recline, simply pull one of the easy-to-access parachute releases in either of the arms. As you settle in for the night, inset padded armrests will take pressure off your forearms and ensure comfort for hours. And our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ will provide firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of 50 premium leather options that looks elegant and is easy to clean.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 239 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.