
CM Leather Sofa L785350BD
$4,780.00 Original price was: $4,780.00.$3,138.99Current price is: $3,138.99.

Casual Retreat 713150BD
Call for Price
New Traditions Sofas
"*" indicates required fields
Description
Bold and dramatic describe this handsome tailored sofa from the New Traditions collection. It features wide track arms, loose box-border backs, and plush Blend Down seat cushions. The arms and base are elegantly trimmed with double rows of small nail heads to give the effect of a picture frame around this artful piece. Also available are the matching loveseat, stationary chair, swivel chair and ottoman. Also available without nailhead trim.
Product Details
| Back Type | Loose Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Manhattan |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 25.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 22.0 |
| Style Cubes | 75.0 |
| Style Units | 170.0 |
Additional information
| Weight | 65.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 90 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | New Traditions |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Ottomans & Poufs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.