
Cairo Power Reclining Sofa with Power Headrest
$4,921.00 Original price was: $4,921.00.$3,318.99Current price is: $3,318.99.

Acacia Power Reclining Sofa with Power Headrest
$5,605.00 Original price was: $5,605.00.$3,638.99Current price is: $3,638.99.
Leighton Power Reclining Sofa with Headrest and Lumbar
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Comfort, curves and exceptional function are packed into the Leighton’s impressive profile. Deep bucket seats and customizable three-motor power allow for the ultimate in relaxation, while wall-hugger technology ensures a full recline with as little as 4″ of wall clearance. Extensive top-stitching details create visual refinement without sacrificing comfort.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
| Default Cover | Parlour Texas |
| Depth | 41.00 |
| Displayed Covers | Parlour Texas,Saratoga Marlin,Hush Mushroom,Arezzo Steele |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | Hidden plastic glides integrated into the base |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 43.00 |
| Mechanism | Power recline and power headrests operated by a brushed metal power switch with integrated USB charging |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high-density foam core with a layer of memory foam for lavish comfort. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 41 × 86 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Leighton |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.