
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
"*" indicates required fields
Whether you’re watching movies or playing games, the Rio Power Reclining Loveseat with Console makes it easy to recline and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Easy-to-access power controls with built-in USB charging ports in both arms allow you to independently adjust the headrest and recline, dialing in the right level of comfort for both people sitting. Designed to enhance your well-being, Rio has divided back cushions that provide comprehensive back support. Inset padded armrests take pressure off your forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. To make this Rio sectional your own, choose from over 250 fabrics options, all in our cleanable, durable high-performance fabric.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 56.60 |
| Carton Weight | 268 lb |
| Product Weight | 268 lb |
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Rocking Recliner
Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Rio Fabric Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Rio Fabric Reclining Loveseat
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Rio Fabric Reclining Loveseat with Console
Rio Fabric Rocking Recliner
Related products
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |
Reyes 240 Lay Flat Reclining Console Loveseat w/Storage & Cupholders
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.