
Rio Fabric Recliner
"*" indicates required fields
Prioritize your comfort and well-being with the easy-to-adjust Rio Recliner. Using an easy-to-access handle on the arm, it’s simple for you to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other ergonomic features designed to enhance your wellness include divided back cushions that provide support to your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests look and feel good, immediately taking pressure off your forearms. Reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio Recliner is built to last. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 fabric options, including our cleanable, durable high-performance fabrics.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.