

Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Zero‑gravity power recliner in heavyweight protected leather with vinyl match for durability. Power‑adjustable headrest, deep cushioning, and contrast stitching enhance comfort and style.
"*" indicates required fields
Settle into the Levitate Power Recliner and experience the luxury of zero-gravity comfort. With the press of a button, Levitate lifts your legs above your heart, improving circulation while reducing pressure points to create a floating sensation that promotes deep relaxation. The power-adjustable headrest lets you find just the right angle for reading, watching television, or resting, while deeply cushioned seating and refined contrast stitching elevate both its comfort and style. Handtailored in a heavyweight, protected leather with vinyl match on the outer arms and back, the Levitate recliner brings a bold, upscale look and feel to everyday lounging.
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 41 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Levitate Diamond |
| Style | Transitional |
| Collection | Levitate |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.