
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Call for Price
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
$3,469.00 Original price was: $3,469.00.$2,418.99Current price is: $2,418.99.
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
123770609496060
Category: Recliners
Tags: Customizable, Green, Paloma - Shadow Green, Recliners, Reclining, Stressless
Description
With its classic design, Stressless Sunrise gives you just what you need when sitting down. Perfect comfort. Every Stressless is in fact a mechanical precision instrument, packed with patents and functionality just to provide you with the world’s best sitting comfort.
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Material | Leather |
| Color | Paloma – Shadow Green |
| Wood Color | Walnut stain |
| Battery | No |
Additional information
| Dimensions | 30.71 × 31.1 × 40.55 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Green |
| Detail Color | Paloma – Shadow Green |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Sunrise |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise Home Office
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.