
Stressless® Laurel Home Office Low Back with Arms
Call for Price
Parsons Leather Power Reclining Sofa
Call for Price
Luna Fabric Rocking Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Luna features a divided back cushion and a fully padded footrest that provide great comfort. Recessed back wings and unique pullover arm pads add luxury and style to its design. Puckered stitching enhances its style and adds flair to Luna’s appealing profile. Rock back and forth while relaxing, or effortlessly recline at multiple angles from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Luna |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Motion Type | Stationary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Luna Fabric Power Recliner
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Luna Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Luna Fabric Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.