Yukon Fabric Rocking Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Yukon features a triple pillow-back cushion providing extreme comfort. Adding to this comfort, you will find a soft arm pillow and fully padded footrest. All that’s left is to sit back, relax, and recline to your favorite spot. Rock back and forth while relaxing, or effortlessly recline at multiple angles from an upright to a fully reclined position.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Yukon |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 115 lb |
| Product Weight | 115 lb |
Additional information
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.