CM Modern Sofas
Call for Price

Shaker 3 Drawer Wide Nightstand - 61231
$966.00 Original price was: $966.00.$598.99Current price is: $598.99.
Yukon Fabric Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
Yukon features a triple pillow-back cushion providing extreme comfort. Adding to this comfort, you will find a soft arm pillow and fully padded footrest. All that’s left is to sit back, relax, and recline to your favorite spot. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Yukon |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 121 lb |
| Product Weight | 121 lb |
Additional information
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.