Carson Fabric Chair
"*" indicates required fields
Description
A unique wrap-around padded armrest on Carson’s large-scale rolled arm is highlighted with pleats and welt cording. Optional nailhead trim tightly spaced lines the exposed arm fronts for a fun, visual effect. Relax into Carson’s overstuffed seat and back cushions after a long day and feel the stress melt away.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 36.60 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Carton Volume | 36.600 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
Additional information
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Carson Fabric Chair
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Loveseat
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 70 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Ottoman
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Ottoman
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Carson Fabric Sofa
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 91 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
| Features | Fabric |
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.