Back to products
Spencer Roll Arm Chair
Call for Price
CCC3124-6 – Silas Chair
"*" indicates required fields
Description
The Silas chair is a stylish and comfortable lounge chair that features a unique exposed wood frame design. The oak frame cradles the upholstery creating an eye-catching silhouette and contrast between the frame and fabric. The cantilever track arms add interest without sacrificing comfort. This chair would be lovely floating in the room, so you can appreciate its design from all angles.
Product Details
| Material | Wire Brush Oak Solids |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Down Plush |
| Notes | Weltless |
| Volume | 32 cft |
| Weight | 71 lb |
| Leather | 112 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 7.50 yrd |
Additional information
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 32.25 × 36 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.