20-75 - Configurable Wedge Sofa
Call for Price
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B13
Call for Price
Corinna Slope Arm Swivel Glider Chair
Moderately scaled swivel glider chair with sloped track arms, a tight back, and a loose boxed seat. Fabric upholstery with neat welting offers enveloping comfort.
"*" indicates required fields
Description
It swivels. It glides. It might be the most comfortable chair you’ve ever tried. Moderately scaled to complement – not overwhelm — some of the other furniture in your room, Bassett Furniture’s Corinna Swivel Glider has track arms that slope to gently envelop you. Tight back cushion, loose boxed seat cushion has neat welting detail. Buy now or customize your own! Find even more design options in-store.
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 31 × 35.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Lucent – Denim |
| Style | Contemporary |
| Collection | Corinna |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.