D12-13-1 – Andalusia Swivel Rocker Lounge Chair
"*" indicates required fields
Description
Classic Spanish-Mediterranean styling on our Rocker Lounge chair. Saber detailing and decorative fob accents featured on all pieces. Sling fabric back is swagged into gondola-style design with decorative trim details. Sand-cast, aluminum frames feature a hand forged look of classic architectural ironwork and decorative balustrades. Finished in Cordoba- a durable, weather-resistant, multistep antique powder coat. Driluxe cushions on all seating are constructed of a water-repellent cover surrounding a high-resiliency foam core and wrapped with 100% polyester fiber, which is compliant with CAL 117 flame retardant standards.
Product Details
| Material | Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Notes | Finish Cordoba |
| Volume | 22 cft |
| Weight | 82 lb |
| Cartons | 1 |
| Leather | 101 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 7.00 yrd |
Additional information
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29.5 × 34 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Bronze |
| Style | Mediterranean |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.