Dwell Dwell Mirror
Call for Price
Caswell Leather Power Reclining Loveseat
Call for Price
D12-52-1 – Andalusia Swivel Rocker Dining Arm Chair
"*" indicates required fields
Description
Classic Spanish-Mediterranean styling on our Swivel Rocker Dining Arm chair. Saber detailing and decorative fob accents featured on all pieces. Sling fabric back is swagged into gondola-style design with decorative trim details. Sand-cast, aluminum frames feature a hand forged look of classic architectural ironwork and decorative balustrades. Finished in Cordoba- a durable, weather-resistant, multistep antique powder coat. Driluxe cushions on all seating are constructed of a water-repellent cover surrounding a high-resiliency foam core and wrapped with 100% polyester fiber, which is compliant with CAL 117 flame retardant standards.
Product Details
| Material | Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 18 cft |
| Weight | 60 lb |
| Cartons | 1 |
| Leather | 44 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 2.75 yrd |
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 25 × 35 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Bronze |
| Style | Traditional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.