Chapman, Adler Living Room Adler 2 over 2 Sofa
Call for Price
Farmhouse Chic Collection - Nightstand in Bourbon
Call for Price
David Pecan Leather Chair
"*" indicates required fields
Description
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David chair. Undeniably plush, sink into the wide seat cushion, divided back and lofty pillow-padded arms. The grand scale and sophisticated silhouette features a unique layered front rail and striking stitch details. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this chair can be paired with the matching ottoman and is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 40.729 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 48 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.