David Pecan Leather Ottoman
"*" indicates required fields
Description
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David ottoman. Undeniably plush and grand in scale, David features a unique layered front rail, block wood legs and striking stitch details. Pair it with the matching chair or sectional for a completely coordinated look. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this ottoman is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 11.089 |
| Carton Weight | 45.000 lb |
| Product Weight | 45 lb |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
CM Leather Ottomans & Poufs
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.