David Pecan Leather Sofa
"*" indicates required fields
Description
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David sofa. Undeniably plush, sink into the wide seat cushions, divided back and lofty pillow-padded arms. The grand scale and sophisticated silhouette features a unique layered front rail and striking stitch details. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this sofa is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 77.146 |
| Carton Weight | 238.000 lb |
| Product Weight | 238 lb |
| Motion Type | Stationary |
Additional information
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.