
Paula Deen P79465BD
Call for Price

Paula Deen P983550BD
$4,260.00 Original price was: $4,260.00.$2,678.99Current price is: $2,678.99.
Digby Leather Chair and a Half
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 30.84 |
| Carton Weight | 76 lb |
| Product Weight | 76 lb |
| Carton Volume | 30.840 |
| Carton Weight | 76.000 lb |
Additional information
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 47 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Digby Leather Chair
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Cocktail Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Digby Leather Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
| Features | Leather |
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.