Media Console
Call for Price
Modern U Choose Luxe Apartment Sofa-Special Order
Call for Price
Dorset Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
This classic go-anywhere tub chair offers a choice between stationary or swivel base. Tight back and seat with vertical seams in the back add detail. Choose just the chair or add two matching throw pillows for extra comfort.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Parlour Thunder |
| Depth | 33.00 |
| Displayed Covers | Burleson Stucco,Appaloosa Denim,Catrin Greenfield,Parlour Texas |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Features | Hidden Swivel |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 32.50 |
| Seating | Attached seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are fully attached to the frame and cannot be removed. |
| Seating | Tight back cushions feature a high-quality foam core with a polyester wrap. Cushions are an integrated, indistinguishable part of the frame or seat back. |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
Additional information
| Dimensions | 33 × 34 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dorset |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.