Emory Barrel Swivel Chair
Compact barrel swivel chair with a tufted waterfall seat and concealed swivel base for smooth, cozy seating. Upholstered and versatile for nooks or bedrooms; 34 in. W x 32 in. D x 29.5 in. H.
"*" indicates required fields
The Emory Barrel Swivel Chair shows off the compact yet encompassing demeanor typical of upholstered, barrel-style chairs…with a little extra flair. The tufted seat waterfalls over the chair front and finishes in a clean line at the floor, hiding its swivel mechanism. While still evoking the barrel chair spirit, there are corner seams that add a pinpoint of angularity to the Emory’s hug. Enjoy this chair grouped in a pair, tucked in a reading nook, or adding sweet swivel comfort to a bedroom or nursery. Customize your Emory with your choice of designer fabric.
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 34 × 29.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Arran – Basil |
| Style | Contemporary |
| Collection | Emory |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.