Living Room Nadia Exposed Wood Chair
"*" indicates required fields
Description
Nadia comes standard with a Down Plush seat cushion and welt trim. Putting a spotlight on what we truly do best – great design, intricate, multi-step hand finishes and on-trend fabric offerings – exposed wood accent chairs are a great way to take advantage of the personalization options we offer. Make it your own with a selection of more than 20 multistep finishes and over 500 fabrics.
Product Details
| frame construction | A combination of kiln-dried hardwood with construction features with double dowels, mitered joints, glued and screwed with corner blocks which provide strength and stability. Hand-sanded fram |
|---|---|
| padding | Padded outside back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush cushion as standard. Upgrade to Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back, outside back and seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Nailhead trim available with upcharge. |
| type | Chairs, Arm Chairs |
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 26.5 × 34.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Nadia |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.