Park Slope Cocktail Table Cherry
Call for Price
Park Slope Console Table Cherry
Call for Price
Randall Fabric Chair
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Randall delivers a classic, relaxed design. Large rounded armrests, roomy box seat cushions and a soft pillow back will make it hard to give this seat up. Square tapered legs are casual and stylish, making this chair a great fit for quiet reading in the den or game day in the family room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Randall |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 38.12 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 38.120 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 51 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Randall |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Randall Fabric Ottoman
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 41 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Randall |
| Features | Fabric |
Randall Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Randall |
| Features | Fabric |
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.