Stressless® Windsor (M) chair High back
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
1195010579812006
Category: Chairs
Tags: Calido - Light Beige, Chairs, Cream, Customizable, Reclining, Stressless
Description
Gentle curves, padded arms and a supple seat, this sofa is as sleek as the name implies. The Stressless Windsor offers an invitation to pure relaxation in a classic design with details in wood. Individually reclining seats, available in both high and low back, ensuring maximum support for the entire body.
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Color | Calido – Light Beige |
| Wood color | Walnut stain |
Additional information
| Dimensions | 32.28 × 37.01 × 40.55 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Stressless® Windsor |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.