Repose Medium Power Lift Chair with Power Headrests & Lumbar
Call for Price
Hyde Park 2301 Cocktail Ottoman
Call for Price
Tension Living Room Tenison Wing Chair
"*" indicates required fields
Description
The Tenison wing chair comes standard with a classic seat cushion, welt and -7B nailhead trim. Rooted in tradition, yet updated for today, the classic wingback chair can provide comfortable seating and a stately presence to virtually any room in your home. These versatile silhouettes are equally at home in the living room or bedroom as they are in the home office or dining room as a non-traditional desk chair or host and hostess chair at the head of the dining table.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back, outside arm, outside back and seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| trim | Standard welt with 1/2 inch Brass nailhead trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Nailhead trim in 3/4 inch or 1 inch would be available with an upcharge. Other decorative nail |
| type | Chairs, Wing Chairs |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 29.5 × 42 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Tension |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.