Upholstery Living Room Serenity Wing Chair
"*" indicates required fields
Description
Rooted in tradition, yet updated for today, the classic wingback chair can provide comfortable seating and a stately presence to virtually any room in your home. These versatile silhouettes are equally at home in the living room or bedroom as they are in the home office or dining room as a non-traditional desk chair or host and hostess chair at the head of the dining table.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Tight Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for welt, outside arm and back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| pillow | (1) 18-inch Throw Pillow in matching fabric. Contrasting fabric available. |
| trim | Standard topstitch and welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. |
| type | Chairs, Arm Chairs, Wing Chairs |
Additional information
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 44.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Blue |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Traditional |
| Collection | Serenity |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.