Today’s Hours Getting Hours

Markridge Power Lift Recliner
$1,444.00 Original price was: $1,444.00.$788.99Current price is: $788.99.
Yandel Power Lift Recliner
$1,856.00 Original price was: $1,856.00.$1,018.99Current price is: $1,018.99.
Ernestine Power Lift Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
9760112
Category: Outlet Recliners
Description
The next generation of recliners has arrived in fine style. Beyond its perfectly placed pillow support and sumptuous chenille-feel upholstery, this power lift recliner with dual motor design takes custom comfort to a new level. With the touch of a button, power lift feature gently eases you from the ultimate slumber into a lift-and-tilt position to get you back on your feet, effortlessly.
Additional information
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 38.25 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Delafield Power Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 37.75 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Falkirk Recliner
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Keskin Oversized Swivel Accent Chair
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 58 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Grixdale Recliner
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 37.25 × 29.5 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Wittlich Swivel Glider Recliner
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lorreze Power Lift Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 37 × 33.13 in |
| Color | Brown/Beige, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Recliner
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 34.38 × 29.5 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |










