
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat
"*" indicates required fields
Settle in for a relaxing evening with the Arlo Power Reclining Loveseat. Both people sitting can each adjust their recline using a power control in either of the arms, dialing in the right level of comfort for them. Don’t worry about keeping devices charged thanks to USB charging ports built into the power controls. Plush, triple-divide back cushions keep your head, neck and lower back supported, while contoured seats with chaise pads take pressure off your legs as you sit. Rounded pad-over track arms give you a place to rest your forearms and help you unwind. With our patented DualFlex Spring System™, you can enjoy the loveseat’s pleasing mix of firmness and flexibility for years to come. Choose from over 250 stylish fabric options to create a look that’s all your own.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 51.04 |
| Carton Weight | 309 lb |
| Product Weight | 309 lb |
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 347 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
| Weight | 281 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Arlo Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.