Catalina Fabric Reclining Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina reclining loveseat. Easily recline back and unwind in either seat with the pull of a handle in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 41.900 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
| Product Weight | 159 lb |
Additional information
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Catalina Fabric Power Recliner
Catalina Fabric Power Recliner
Catalina Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Catalina Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 33 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 72 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 72 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 60 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.