Volker Small Coffee Table, Black
Call for Price
30" Roma Bar Stool w/ Arms
Call for Price
Drew Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Fine details create a simple, sophisticated aesthetic with the Drew loveseat. Gently sloping arms are accentuated by a distinctive welt trim, adding a level of refinement to Drew’s transitional style. Exceptional comfort is a given with generous seating space supported by plush, boxed seat cushions and soft back cushions that are also removable and reversible for easy cleaning.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Drew |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 28.58 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Carton Volume | 28.580 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 59 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Drew Fabric Chair
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
| Features | Fabric |
Drew Fabric Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Drew |
| Features | Fabric |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.