Caswell Leather Power Reclining L-Shaped Sectional
Call for Price
Tavern Server
Call for Price
Jewel Fabric Loveseat
"*" indicates required fields
Description
Designed to anchor the room with quiet confidence, the Jewel loveseat pairs sculptural curves with inviting comfort. Plush seating and thoughtful proportions create an indulgent experience, while clean tailoring offers a new level of sophistication. Wrapped in your choice of upholstery, this sofa is ready to be the center of attention.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jewel |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 44.350 |
| Carton Weight | 105.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 36 × 65 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jewel Fabric & Leather Chair
Jewel Fabric & Leather Ottoman
Jewel Fabric & Leather Swivel Chair
Jewel Fabric Chair
| Dimensions | 36 × 40 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
| Features | Fabric |
Jewel Fabric Ottoman
| Dimensions | 23 × 32 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
| Features | Fabric |
Jewel Fabric Swivel Chair
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.