Jewel Fabric Chair
"*" indicates required fields
Description
The Jewel chair brings a refined touch of contemporary style to any space. Its sculpted form and tailored upholstery create a statement that feels both polished and inviting. Plush cushioning offers exceptional comfort, while its balanced proportions make it an effortless addition to the room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jewel |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 28.440 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 36 × 40 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jewel Fabric & Leather Chair
Jewel Fabric & Leather Ottoman
Jewel Fabric & Leather Swivel Chair
Jewel Fabric Ottoman
| Dimensions | 23 × 32 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Jewel |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.