Revere Upholstered Side Chair - 803 Bluff / 7617-91 Linen
Call for Price
Jackson Sofa
Call for Price
Kerrie Fabric Reclining Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Kerrie should rest on a runway. It exudes the comfort, styling, and scale fitting of first-class seating on any airline. The recessed pad on the curved arm, the fully padded footrest, and the tufted back give Kerrie its superior comfort, support, and contemporary flair. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Kerrie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 49.400 |
| Carton Weight | 190.000 lb |
| Product Weight | 190 lb |
Additional information
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kerrie Fabric Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Sofa
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Rocking Recliner
Kerrie Fabric Power Rocking Recliner
Kerrie Fabric Recliner
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric |
Related products
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.