Prato 2482 Chair
Call for Price
Living Room Aunt Jane Settee
"*" indicates required fields
SKU:
6619
Category: Loveseats
Tags: A large variety of multi-step, upscale standard finishes available with no upcharge., blue, HF Custom, Loveseats
Description
This settee comes standard with a Classic seat cushion and a pair of 18” throw pillows. From family rooms to bedrooms, living rooms to entryways, there are plenty of ways to incorporate these versatile pieces into your home. A chaise can create a dramatic focal point in a room, while a settee can provide small-scale seating for a variety of spaces. Complete your room design with one of our decorative ottomans, which come in a variety of shapes and styles. These multipurpose gems can serve double duty as a cocktail table substitute or a decorative footstool for a sofa or accent chair.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back, outside arm, outside back and seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| pillow | (2) 18” Pillows in matching fabric. Contrasting fabric optional with a slight upcharge. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Nailhead trim available with upcharge. |
| type | Settees |
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 52.5 × 34.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Blue |
| Detail Color | A large variety of multi-step, upscale standard finishes available with no upcharge. |
| Style | Traditional |
| Collection | Aunt Jane |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Living Room Aunt Jane Ottoman
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Living Room Everly Settee
Reyes 240 Lay Flat Reclining Console Loveseat w/Storage & Cupholders
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.