Vardenis Table Lamp
Call for Price
Home Accents - 24''H Saddleseat in Antique Black
Call for Price
Milo Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo loveseat, a spacious and upscale piece designed to fill any space with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushions, and included accent pillows; customize this loveseat with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W)2 square feather (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 39.71 |
| Carton Weight | 139 lb |
| Product Weight | 139 lb |
| Carton Volume | 39.710 |
| Carton Weight | 139.000 lb |
Additional information
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 62 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Milo Fabric Chair
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
| Features | Fabric |
Milo Fabric Cocktail Ottoman
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 33 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
| Features | Fabric |
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |
Huck Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Customizeable, Grey |
| Features | Customizeable |
| Style | Transitional |
Reyes 240 Lay Flat Reclining Console Loveseat w/Storage & Cupholders
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.