Quinn Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Cozy and casual yet stylishly relevant, the Quinn loveseat exudes an effortless vibe that harmonizes with any decor. Gently sloping track arms sit atop black recessed legs to make a statement. Two accent pillows add flair, while plush, sink-in cushions ensure that comfort never gets compromised. Create the perfect, relaxed look for your living space with your choice of upholstery fabrics, including performance and sustainable options.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Quinn |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 41.08 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Carton Volume | 41.080 |
| Carton Weight | 119.000 lb |
Additional information
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 65 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Quinn |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Quinn Fabric Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Quinn |
| Features | Fabric |
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.