Rio Fabric Reclining Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Enjoy a comfortable sit with the Rio Reclining Loveseat, which offers ample back support and seamless adjustability designed for two. Using a parachute release on either arm, you can kick back and recline while sitting next to a loved one. As you settle in for the evening, enjoy plush divided back cushions, which bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while offering ample forearm support. The Rio loveseat is reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which ensures durability and a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit. Available in high-performance fabrics, the Rio loveseat is durable, cleanable and perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 47.700 |
| Carton Weight | 188.000 lb |
| Product Weight | 188 lb |
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Arlie Loveseat
| Dimensions | 37 × 54 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.