
Rio Leather Reclining Loveseat with Console
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Enjoy the luxury of a leather recliner and the convenience of centralized storage with the Rio Reclining Loveseat. Keep magazines, remotes and other personal items close at hand with a console that includes cup holders for beverages. With a simple parachute release on either arm, both people can adjust the recline and find a position that’s ideal for relaxation. As you unwind, sink into the support of divided back cushions that bolster your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests take pressure off the forearms, while our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ ensures firmness and flexibility as you sit. To create a look that’s all your own, choose from one of 50 options of our premium leather that is durable and looks elegant.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Console |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 56.60 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Motion Type | Stationary |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rio Fabric Power Recliner
Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 268 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Rio Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rio Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Storage |
Related products
Brett Loveseat with Nails
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Nailheads |
| Style | Transitional |
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.