Complete Round Dining Table
Call for Price
Gable Road Bed - Complete Bed / Queen / 801 Coast
Call for Price
Sanibel Stationary Loveseat
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Sanibel premium motion collection is designed with a slightly curved track arm and a decorative pull tuck detail on the seat and footrest. This innovative motion collection comes standard with triple motor power and offers our optional premium amenities package (app controls, heat, massage and parental lock-out). Plus, choose from classic walnut or sophisticated legs and wood top console. Palliser Recline app required to access recline function and additional features on armless pieces.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Evoque Atlantic |
| Depth | 37.00 |
| Features | Tapered wood leg, 2 colour options available: Walnut and Black Ash |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 40.00 |
| Seating | Seat suspension features interwoven 100% premium elastic webbing, engineered to provide consistent comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 37 × 57 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sanibel |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Double Reclining Loveseat EZ4F03
| Dimensions | 38 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Recliner |
| Style | Transitional |
EZ1C00 Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |
EZ1C00H Double Reclining Loveseat with Nails
| Dimensions | 41 × 59 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Nailheads, Power Recline |
| Style | Traditional |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.