Dmitri, Loft Living Living Room Dimitri RAF Sofa Return
Call for Price
Kafe Rake Back Chair, Cappuccino
Call for Price
Aria Fawn Leather Power Recliner
"*" indicates required fields
Description
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this recliner is the pinnacle of relaxation for any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Motion Type | Power Reclining |
|---|---|
| Collection | Aria |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.854 |
| Carton Weight | 134.000 lb |
| Product Weight | 134 lb |
Additional information
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.