
Arlo Fabric Rocking Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Enjoy the soothing motion of the Arlo Rocking Recliner. In the sitting position, this recliner features a comforting back and forth motion that’s great for lulling babies or relaxing solo. When you’re ready to lay back and relax, use the convenient handle in the arm to adjust the recline. Other features designed to enhance your well-being include pull-tufted, triple-divide back cushions that have a tailored look and support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms reduce pressure on your forearms while offering a refined aesthetic. Reinforced by our patented DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the contoured seat gives you a comfy place to kick back and unwind. Create a look that enhances your living space by choosing from over 250 options of our cleanable and durable fabrics.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Rocking |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Arlo Fabric Power Recliner
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Arlo Fabric Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric |
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.