Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields
Power up and enjoy secretive perks with the Carter power recliner. Customize your comfort with adjustable recline, headrest and lumbar support, including reclining to a Zero Gravity position for a weightless experience, reducing pressure on joints. This recliner will be a statement in your home with its genuine leather look that is a durable, easy to clean fabric in a smoke gray color, and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of its seat for ultimate durability. Flared arms, a contoured seat and heavy thread stitching details give it a sleek, yet striking look. And it all comes with pop-out cupholders in the arms for discreet storage.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Carter |
|---|---|
| Features | Power, Cup Holders, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, and Heavy-Thread Stitching |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-02 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 17.575 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 347 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Product Weight | 147 lb |
| Weight | 147 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Carter |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.