Gladiator - Cobalt Power Zero Gravity Recliner
Call for Price
Galaxy - Cosmic Blueberry Power Zero Gravity Recliner
$1,291.00 Original price was: $1,291.00.$598.99Current price is: $598.99.
Gladiator – Sky Power Zero Gravity Recliner
"*" indicates required fields
Description
Product Details
| Can be operated cord-free and placed anywhere in the room without proximity to an outlet with the addition of a FreeMotion cordless battery pack. | Yes |
|---|---|
| P2: Power seat and headrest provide stress-relieving comfort | Yes |
| Features intergrated USB charger with IntelliSwitch® technology that automatically senses and turns off its power draw | Yes |
| Gorgeous high-performance cover inspired by the look of leather | Yes |
| Wall-hugger design maximizes placement options, even in tight floorplans | Yes |
| Decorative topstitiching in contrasting threads adds eye-catching character | Yes |
| Extra-wide, pillowy armrest provides effortless stress relief | Yes |
| HOME button returns recliner to original upright position | Yes |
| Chaise-style footrest delivers continuous leg support | Yes |
| High-tech motor delivers ultra-smooth, power reclining at the touch of a button | Yes |
| Removable back for easy transportand postioning in small spaces | Yes |
| High-grade foam layer (1.8 to 2.2-density) adds plush cushioning and maintains its appearance over time | Yes |
| Fully padded, foam wrapped hardwood frame adds strength and durability | Yes |
Additional information
| Dimensions | 40 × 42 × 40.5 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Blue |
| Detail Color | Sky |
| Style | Contemporary |
| Collection | Gladiator |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Gladiator – Cobalt 6pc Package A (811lphz, 810, 850, 840, 860, 811rphz)
Gladiator – Cobalt Power Zero Gravity Recliner
Gladiator – Sky 6pc Package A (811lphz, 810, 850, 840, 860, 811rphz)
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.