Glacier 2477 Armless Loveseat
Call for Price
Living Room Annick Recliner
"*" indicates required fields
Description
This recliner comes standard with a classic seat cushion, tufted back, and welt trim only. Power recline option available for an upcharge. Mastering the art of disguise, you’d never know these refined silhouettes were recliners unless we told you. Slimmer, sleeker, and more tailored in styling than your dad’s recliner, these fresh takes on an American classic provide a convenient – and stylish – solution for your lounging needs.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Tufted Back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back, outside arm, outside back and seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. |
| type | Chairs, Arm Chairs |
Additional information
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33.5 × 41 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Detail Color | Plantation |
| Style | Traditional |
| Collection | Annick |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.