Living Room Lewis Swivel Glider Recliner
"*" indicates required fields
Description
The Lewis Swivel Glider Recliner comes standard with a classic seat cushion, welt trim and -7B nail trim. Mastering the art of disguise, you’d never know these refined silhouettes were recliners unless we told you. Slimmer, sleeker, and more tailored in styling than your dad’s recliner, these fresh takes on an American classic provide a convenient – and stylish – solution for your lounging needs.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance |
| seat | Comes with Classic seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for welt, inside back, outside arm, outside back and seat cushion. Contrasting fabric options available with an upcharge. |
| trim | Standard welt with 1/2″ Brass nailhead trim. Other decorative nailhead finishes available at no additional cost. |
| type | Chairs, Arm Chairs |
Additional information
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 41 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Lewis |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.