Luna Fabric Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
SKU:
S4502-50H
Category: Recliners
Tags: Fabric:, Flexsteel, Gray, Power, Power Headrest, Power Reclining, Recliners, Reclining
Description
Luna features a divided back cushion and a fully padded footrest that provide great comfort. Recessed back wings and unique pullover arm pads add luxury and style to its design. Puckered stitching enhances its style and adds flair to Luna’s appealing profile. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Luna |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 128.000 lb |
| Product Weight | 115 lb |
Additional information
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Luna Fabric Power Recliner
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Luna Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Luna Fabric Power Rocking Recliner
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Rocking |
Luna Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining, Rocking |
Luna Fabric Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric |
Luna Fabric Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
| Features | Fabric |
Luna Fabric Rocking Recliner
Related products
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.