
Bartletts Island King Panel Bed
Call for Price
New American Living Leather Accent Chair
Call for Price
Maris Manual Recliner with Wood Frame
Fabric manual recliner with lightly shaped wood arms and a discreet, tuck-away reclining mechanism. Vintage-modern style suits living rooms or reading nooks.
"*" indicates required fields
SKU:
1256-3-25
Category: Recliners
Tags: Bassett Furniture, Cream, Kivett - Stone, Recliners, Reclining
Description
The Maris Recliner: a sleek vintage-modern styled recliner with lightly shaped wood arms. With tucked-away reclining, Maris fits stylishly into the sleek living room or reading nook while keeping comfort close at hand. We’ll make it just for you and if you need more, pick from a wide variety of leather, fabric and wood colors in-store.
Additional information
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 28 × 40.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Kivett – Stone |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Maris |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Maris Manual Recliner with Wood Frame
Maris Manual Recliner with Wood Frame
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.